Czym jest ankyloglosja?
Ankyloglosja, czyli skrócone wędzidełko języka, to anatomiczna wada, która ogranicza ruchomość języka. Według literatury medycznej ankyloglosja jest to dosyć częsta wada występująca u około 3–10% dzieci. Diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym jamy ustnej.
Jakie są objawy ankyloglosji?
Główne objawy ankyloglosji to:
- trudności w karmieniu niemowląt piersią,
- ból brodawek sutkowych u matki podczas karmienia,
- problemy logopedyczne u starszych dzieci.
Jeżeli pojawiają się trudności w karmieniu dziecka, warto uwzględnić również czynniki związane z matką, takie jak: prawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi, ilość pokarmu czy obecność stanów zapalnych sutka. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu plastyki wędzidełka języka u małego dziecka zaleca się konsultację z doradcą laktacyjnym. W wielu przypadkach korekta techniki karmienia może znacząco poprawić jego jakość, eliminując konieczność przeprowadzania zabiegu.
Jak rozpoznać ankyloglosję?
Rozpoznanie ankyloglosji opiera się na badaniu klinicznym całej jamy ustnej, a nie tylko wędzidełka języka. Podczas standardowej wizyty specjalista ocenia:
- stan wędzidełka języka,
- ruchomość języka,
- ogólny stan jamy ustnej,
- wady rozwojowe szczęki i żuchwy (np. zespół Pierre-Robin),
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe wpływające na motorykę narządu żucia,
- refluks krtaniowo-gardłowy,
- drożność nosa.
Należy również uwzględnić przeciwwskazania do zabiegu, takie jak tyłożuchwie, małożuchwie czy zaburzenia krzepnięcia krwi, które są brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o interwencji chirurgicznej.
Istotne informacje dla rodziców
Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto:
- skonsultować technikę karmienia z doradcą laktacyjnym,
- wykluczyć inne przyczyny problemów z karmieniem,
- zapoznać się z przeciwwskazaniami do zabiegu.
Zabieg podcięcia wędzidełka języka (frenulotomia) w Centrum Medycznym Aesthetic wykonywany jest przez chirurga dziecięcego lek. Ahmad Daba'n. Więcej o zabiegu można przeczytać tutaj.