logo

USG piersi Gorzów Wielkopolski

USG piersi

Badanie piersi jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowia kobiet, a jednym z najbardziej nowoczesnych i precyzyjnych narzędzi diagnostycznych jest ultrasonografia (USG) piersi. W Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim oferujemy kompleksowe badanie USG piersi, w tym również elastografię, która stanowi zaawansowaną technikę pozwalającą na ocenę sztywności tkanek.

Czym jest USG piersi?

USG piersi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza piersi. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie różnorodnych zmian, takich jak guzy, torbiele, zmiany zapalne czy zmiany włókniste.

Jak wygląda badanie piersi za pomocą USG?

Podczas badania USG piersi, specjalista nakłada na skórę żel, który ułatwia przenikanie fal dźwiękowych. Następnie, za pomocą specjalnego przetwornika (głowicy), emitowane są fale ultradźwiękowe, które odbijają się od tkanek i wracają do przetwornika. Odbite fale są przetwarzane na obrazy, które można oglądać na monitorze w czasie rzeczywistym.

Do czego stosuje się USG piersi?

Badanie USG piersi jest wykorzystywane w wielu sytuacjach, w tym do:

 • Diagnostyki zmian wykrytych podczas badania mammograficznego lub samobadania piersi.
 • Monitorowania wcześniej zdiagnozowanych zmian.
 • Oceny charakteru zmian (np. różnicowanie między guzem litym a torbielą).
 • Przeprowadzenia biopsji pod kontrolą ultrasonografu.
 • Elastografii piersi, zaawansowanej technika USG, pozwalającej na ocenę sztywności tkanek, co jest szczególnie przydatne w różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych.
 • Oceny węzłów chłonnych pod pachami.

Kiedy warto wykonać USG piersi?

Badanie USG piersi zaleca się wykonywać:

 • Profilaktycznie, szczególnie u kobiet poniżej 40. roku życia, dla których mammografia nie jest jeszcze rutynowo zalecana.
 • Jako uzupełnienie diagnostyki mammograficznej u kobiet powyżej 40. roku życia.
 • W przypadku wyczucia guzka, zmiany kształtu lub rozmiaru piersi, bólów lub wydzieliny z brodawki.
 • Regularnie u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi (np. z obciążeniem genetycznym).

Jak przygotować się do badania USG piersi?

Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad i zada pytania dotyczące samodzielnych obserwacji piersi, czynników ryzyka nowotworu piersi i przypadków chorób nowotworowych w rodzinie. Warto przed wizytą zastanowić się nad odpowiedziami na pytania lekarza i zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań.

Samo badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, aby w dniu badania nie stosować na skórę piersi balsamów, kremów ani dezodorantów, które mogą zakłócić jakość obrazu. Badanie jest bezbolesne i trwa zwykle ok 15 minut. Rutynowe badanie USG piersi zaleca się wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia i przed owulacją.

Zalety badania USG piersi

Usg piersi posiada wiele zalet, w tym:

 • Nieinwazyjność i brak promieniowania jonizującego, co czyni je bezpiecznym, nawet przy częstym wykonywaniu.
 • Możliwość oceny zmian w gęstej tkance piersi, co jest trudniejsze do wykonania za pomocą mammografii.
 • Precyzyjna lokalizacja i charakterystyka zmian.
 • Szybkość wykonania i natychmiastowe wyniki.
 • Możliwość wykonania badania w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego, jak i u kobiet w ciąży. Rutynowe badania warto jednak przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Wówczas piersi są w najmniejszym stopniu wypełnione wodą, co ułatwia dokładną diagnostykę.

USG piersi prywatnie w Gorzowie Wielkopolskim

Cena prywatnego badania USG piersi w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 230 zł. Badanie trwa od 10 do 15 minut. Badania wykonują lek. Rafał Dobrzański i lek. Yauheniya Kalupakha. Skontaktuj się telefonicznie (+48 797 457 737) z naszą placówką w Gorzowie Wielkopolskim, aby zarezerwować termin lub umów wizytę online na portalu ZnanyLekarz. Regularne badania USG piersi mogą uratować życie, pozwalając na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie ewentualnych zmian.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Specjalizacje

Badania

Najnowsze artykuły

Jak interpretować wyniki elastografii wątroby?

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim