logo

Kamica nerkowa

Kamica Nerkowa: Przyczyny, Objawy, Leczenie i Zapobieganie

Kamica nerkowa charakteryzuje się obecnością twardych złogów, zwanych kamieniami, w nerkach lub pęcherzu moczowym. Kamienie te, składające się z różnych substancji fizjologicznie występujących w moczu, mogą być małe, jak „piasek nerkowy”, lub większe, przynoszące już objawy kliniczne. Są one zbudowane z substancji występujących fizjologicznie w moczu, ale na skutek różnych przyczyn nie rozpuszczających się w nim, a krystalizujących i tworzących złogi. Są one zbudowane z substancji występujących fizjologicznie w moczu, ale na skutek różnych przyczyn nie rozpuszczających się w nim, a krystalizujących i tworzących złogi. Kamica nerkowa jest częstym problemem w populacji; doświadcza jej w ciągu życia ok. 5% kobiet i 10% mężczyzn.

Jakie objawy daje kamica nerkowa?

Kamica nerkowa w postaci drobnych złogów może nie dawać żadnych objawów i bywa wykrywana przypadkowo np. podczas badania USG. Jeżeli złogi się powiększą mogą powodować bóle pleców, mylony czasami z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Typowym objawem kamicy jest napad kolki nerkowej. Jest to nagły i bardzo silny, kurczowy ból spowodowany przemieszczeniem się kamienia z nerki do moczowodu. Ból może być zlokalizowany w okolicy pleców, dołu brzucha i może promieniować do pachwiny po stronie kamienia. Zdarza się że towarzyszy temu krwiomocz. Jeżeli złogi są małe („piasek”) to zwykle samoczynnie ulegają wydaleniu z moczem, dolegliwości bólowe ustępują i nie wymaga to leczenia. W przypadku dużych złogów, gdzie dolegliwości bólowe trwają wiele dni, zwykle konieczna jest interwencja urologa.

Diagnostyka i leczenie kamicy nerkowej

Diagnostyka kamicy nerkowej oprócz wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego obejmuje USG lub RTG. Czasami lekarz zleca urografie - czyli badanie radiologiczne z kontrastem dróg moczowych, a najczęściej tomografie komputerową. Również wykonuje się badanie moczu. Leczenie kamicy nerkowej zależy od wielkości złogów i ich lokalizacji. Jeżeli złogi są małe, to zwykle wystarczy leczenie zachowawcze poprzez podanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych, a także środków ułatwiających wydalanie złogów z moczem. W przypadku złogów większych, zwykle konieczny jest zabieg urologiczny. W zależności od lokalizacji złogów, może to być zabieg endoskopowy (np. ureterorenoskopia), lub zabieg chirurgiczny (np. nefrolitotrypsja).

Zapobieganie kamicy nerkowej

Najważniejszym jest odpowiednia podaż płynów, co u dorosłego człowieka stanowi minimum 2 l na dobę. Zaleca się zmniejszenie spożycia soli i ograniczenie spożycia mięsa. Również nie należy bez wyraźnych wskazań lekarskich przyjmować więcej niż 2000 j. witaminy D. Jeżeli w składzie złogów dominują szczawiany, to zaleca się ograniczenie produktów zawierających duże ilości szczawianów ( czekolada, orzechy, rabarbar, szpinak, buraki). Przy nawracającej kamicy, lekarz może przepisać leki zmniejszające tendencje do tworzenia się złogów.

Zapraszamy do urologa dr. Adama Kurpika w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Dbałość o higienę i zdrowy tryb życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania, a w razie wystąpienia objawów, szybkie rozpoznanie i leczenie pozwolą uniknąć poważniejszych powikłań.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Specjalizacje

Badania

Najnowsze artykuły

Jak interpretować wyniki elastografii wątroby?

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim