Zapalenie układu moczowego: Objawy, Leczenie i Zapobieganie
Zapalenie układu moczowego to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do urologa w Gorzowie. Zakażenia pęcherza i układu moczowego najczęściej są spowodowane drobnoustrojami, które wnikają przez przez cewkę moczową do pęcherza, namnażają się tam i wywołują stan zapalny. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego, chociaż bywa że drobnoustroje poprzez moczowód dostają się do nerek (jednej lub obu) i wywołują tam stan zapalny w postaci „odmiedniczkowego zapalenia nerek”. Pod względem częstotliwości występowania, na zakażenia w układzie moczowym cześciej zapadają kobiety - prawie 50 razy częściej niż mężczyźni. Sprzyja temu budowa anatomiczna i stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych. Czasami u kobiet zakażenie układu moczowego występuje kilkakrotnie w ciągu roku i wówczas jest to zwane nawracającym zakażeniem układu moczowego.
Przyczyny zapalenia układu moczowego
Najczęściej drobnoustrojem, który wywołuje stan chorobowy w układzie moczowym jest bakteria Escherichia coli (E. Coli) - czyli bakteria kałowa, występująca w jelicie grubym. Rzadko dochodzi do zainfekowania dróg moczowych innymi drobnoustrojami - zwykle wówczas, kiedy w układzie moczowym występują inne nieprawidłowości (kamica nerkowa, przerost prostaty, refluks pęcherzowo-moczowodowy, torbiele), czy wady rozwojowe.
Objawy zapalenia układu moczowego
Sama obecność bakterii w układzie moczowym wykazana w badaniu moczu, ale nie wywołująca stanu zapalnego (tzw. bakteriomocz bezobjawowy) nie wymaga leczenia. Zapalenie układu moczowego charakteryzuje się szeregiem objawów, w tym:
- Ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
- Częste oddawanie moczu.
- Bóle w podbrzuszu.
- Zmiana koloru moczu na czwrony lub brunatny.
- Podwyższona temperatura ciała (>38 st.).
Leczenie zapalenia układu moczowego
W przypadku podejrzenia zapalenia układu moczowego, konieczna jest konsultacja u urologa w Gorzowie. Lekarz, na podstawie objawów i badania moczu, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Zwykle też skieruje na badanie moczu, w niektórych przypadkach z posiewem i wykonaniem antybiogramu, na który czeka się ok. 48 godzin. W niektórych przypadkach, wymagane może być przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak USG, urografia, czy tomografia komputerowa. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego, to leczenie polega na podawaniu antybiotyku działającego na E. Coli lub określonego na podstawie posiewu moczu i wykonania antybiogramu. Wskazane jest też aby dużo pić celem zwiększenia diurezy. Jeżeli doszło już do zakażenia nerek (gorączka, nudności, wymioty), zwykle stan pacjenta jest poważniejszy i wskazane jest leczenie szpitalne.
Zapobieganie zapaleniu układu moczowego
Aby uniknąć zapalenia układu moczowego, zaleca się:
- Picie odpowiedniej ilości płynów (około 2 litrów dziennie).
- Nie wstrzymywanie potrzeby oddawania moczu.
- Zachowanie higieny okolic moczowo-płciowych.
- Czasami, w przypadku kobiet, wskazana jest zmiana stosowanej metody antykoncepcji.
Zapraszamy do urologa dr. Adama Kurpika w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Dbałość o higienę i zdrowy tryb życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania, a w razie wystąpienia objawów, szybkie rozpoznanie i leczenie pozwolą uniknąć poważniejszych powikłań.