logo
Ból ręki, osoba łapiąca się za nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie

Osoby doświadczające dyskomfortu w postaci mrowienia lub drętwienia w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego mogą być narażone na rozwijający się problem, znany jako zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy, przyczyny powstawania

Te objawy, szczególnie nasilające się nocą, często ulegają chwilowemu złagodzeniu po potrząśnięciu dłonią. Towarzyszyć im może osłabienie mięśni dłoni. Choroba ma źródło w ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego przez kanalik nadgarstka, co składa się na nazwę "zespół cieśni nadgarstka". Mechaniczny ucisk na nerw, będący przyczyną powstawania dolegliwości, klasyfikuje tę przypadłość jako neuropatię uciskową. Wiele czynników może przyczyniać się do tego problemu, w tym choroby reumatyczne, endokrynologiczne oraz zawodowe urazy. Współwystępowanie w kanale nadgarstka ganglionów, tłuszczaków, kostniaków lub nieprawidłowości rozwojowych również może wpływać na rozwój zespołu.

Osoby dotknięte tym schorzeniem odczuwają osłabienie w ręce, mają trudności w precyzyjnych ruchach, mogą tracić przedmioty z ręki oraz zmagają się z trudnościami w zaciskaniu dłoni. Czynności wymagające zginania nadgarstka mogą nasilać objawy, które początkowo pojawiają się sporadycznie, a potem stają się bardziej uciążliwe.

Często przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest wrodzona struktura nadgarstka, charakteryzująca się wąskim kanałem. Nawyki, takie jak pisanie na klawiaturze komputera, praca z myszką czy gra na instrumentach, mogą prowadzić do mikrourazów, które z kolei mogą przyczynić się do pojawienia się tego schorzenia.

Kto jest narażony na zespół cieśni nadgarstka?

Szacuje się, że zespół cieśni nadgarstka dotyka około 3-6% populacji. Choć często pojawia się po 50 roku życia, zdarza się także u osób młodszych. W większości przypadków zmiany występują w jednej ręce, zazwyczaj dominującej, choć mogą także dotyczyć obu rąk. Kobiety są bardziej narażone na tę dolegliwość niż mężczyźni.

Leczenie - zespół cieśni nadgarstka w Gorzowie Wielkopolskim

W przypadku wystąpienia wspomnianych objawów, zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą. Lekarz dokładnie zbada pacjenta, skonsultuje objawy, ich czas trwania i intensywność. Zbada także stan ogólny zdrowia, współistniejące schorzenia, wcześniejsze urazy i przyjmowane leki. Wykona odpowiednie testy dłoni i nadgarstka, w tym badanie ultrasonograficzne i przewodnictwa nerwowego, a w niektórych przypadkach skieruje na rezonans magnetyczny. Na tej podstawie opracuje plan leczenia odpowiedni dla pacjenta i zaawansowania schorzenia.

Opcje leczenia obejmują:

  • Leczenie zachowawcze: Wprowadzone na kilka tygodni, może poprawić stan. W przypadku tego typu terapii często stosuje się miejscowe zastrzyki z kortykosteroidami, poleca się noszenie ortez i rozważa fizjoterapię.
  • Leczenie operacyjne: Uznawane za najbardziej skuteczne (skuteczność wynosi 70-90%), usuwa źródło problemu, czyli ucisk na nerw. Choć operacja może przynieść ulgę i poprawę, zespół cieśni nadgarstka może się nawracać. Po zabiegu ważna jest rehabilitacja, by przywrócić pełną sprawność ręki.

Dla osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka w Gorzowie Wielkopolskim, istnieje wiele możliwości leczenia, zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego. Kluczowym krokiem jest jednak wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią terapię - w Centrum Medycznym Aesthetic w Gorzowie Wielkopolskim przyjmuje chirurg ręki, dr n. med. Paweł Dec, który jako jeden z kilkunastu lekarzy w kraju zdał prestiżowy europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii ręki FESSH Diploma (EBHS) uznawany na terenie całej UE dzięki akredytacji UEMS (Union Européenne des Médecins Spécialistes).

Przyjdź do Aesthetic Centrum Medycznego w Gorzowie Wielkopolskim i zaufaj doświadczonemu chirurgowi ręki. Przywróć pełną sprawność swojej dłoni i ciesz się życiem bez ograniczeń!

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Główna O Nas Lekarze Blog Kontakt

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim