logo

Ból krzyża - jak sobie z nim poradzić i odzyskać sprawność?

Ból pleców

Ból w dolnej części pleców, w odcinku kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, to powszechna dolegliwość, z którą wielu z nas ma styczność w różnych fazach życia. W większości przypadków trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę bólu, który czasami ustępuje samoistnie. Często wiąże się on z stresem, depresją oraz napięciem mięśni pleców. Długotrwałe siedzenie za biurkiem lub prowadzenie samochodu, wady postawy oraz inne czynniki mogą przyczyniać się do tych dolegliwości bólowych.

Z czym zgłosić się do neurochirurga?

Jednakże, niekiedy przyczyną bólu krzyża są urazy i mechaniczne uszkodzenia struktur kręgosłupa, takich jak kręgi, dyski międzykręgowe, stawy międzykręgowe, mięśnie, więzadła i nerwy. Powszechne problemy to między innymi przepukliny krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe, zwężenia kanału kręgowego (stenoza) oraz złamania patologiczne kręgów związane np. z osteoporozą. Również choroby zapalne ogólnoustrojowe, takie jak choroby reumatyczne, zakażenia, nowotwory lub przerzuty nowotworowe, choroby narządów jamy brzusznej i miednicy, mogą powodować bóle w tej okolicy. Otyłość, ciężka praca fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów, zwłaszcza w nieprawidłowy sposób, oraz częste schylanie się są również czynnikami ryzyka dla wystąpienia tych dolegliwości.

Jak wygląda diagnoza i przebieg badania bólu krzyża?

Podczas diagnozowania bólu krzyża, lekarz, często neurochirurg, będzie pytał o czas trwania bólu (dni, miesiące, a nawet lata), stopień nasilenia, lokalizację bólu oraz ewentualne promieniowanie. Dodatkowo zapyta o ogólne samopoczucie, występowanie stanów podgorączkowych, osłabienie, utratę masy ciała oraz stosowane dotychczas leki. Najczęściej diagnozowane przyczyny bólu krzyża to zespół korzeniowy lub zwężenie kanału kręgowego, które powoduje ucisk na rdzeń kręgowy lub wychodzące z niego nerwy.

Co może mi dolegać?

  • Zespół korzeniowy objawia się jako rwący, piekący ból, promieniujący do nogi (rwa kulszowa) i może powodować drętwienie oraz mrowienie kończyny.
  • Zespół "końskiego ogona" charakteryzuje się rozległymi zaburzeniami czucia i ruchu w obrębie kończyn dolnych i krocza, a także może towarzyszyć mu nietrzymanie moczu i stolca. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.
  • Chromania przystankowe, typowe dla zwężenia kanału kręgowego, powodują osłabienie siły kończyn, skurcze i bóle łydek.
  • Ból psychogenny w dolnej części pleców może być związany z pogorszeniem stanu psychicznego, depresją lub przewlekłym stresem.

Jeżeli bólowi krzyża nie towarzyszą żadne inne objawy, można nieco ograniczyć codzienny wysiłek, unikać pozycji, które nasilają ból, stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ważne jest unikanie długotrwałego leżenia, a lekki ruch może przynieść ulgę. W przypadku nasilonego bólu, warto skonsultować się z rehabilitantem, który może zastosować techniki mobilizacji. Jeśli cierpisz na ból krzyża, który utrzymuje się od ponad czterech tygodni i nie ustępuje, to warto skonsultować się z doświadczonym neurochirurgiem w naszej przychodni w Gorzowie Wielkopolskim. Oferujemy wysokiej jakości usługi i kompleksową opiekę medyczną, aby pomóc Ci odzyskać sprawność i pozbyć się bólu krzyża. Nie zwlekaj, umów się na wizytę już dziś!

Natomiast w przypadku wystąpienia następujących sytuacji, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

  • osłabienie czucia,
  • nietrzymanie moczu lub stolca,
  • osłabienie i drętwienie nogi,
  • nasilenie bólu w nocy, podczas kaszlu lub kichania,
  • gorączka i utrata masy ciała.

Przyjdź do Aesthetic Centrum Medycznego w Gorzowie Wielkopolskim i zaufaj doświadczonemu neurochirugowi. Pozbądź się bólu pleców i ciesz się życiem bez ograniczeń! Polecamy zgłoszenie się do dr n. med. Wojciecha Andrusewicza.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim