logo

Elastografia (sonoelastografia) - Nowoczesne badanie piersi w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim

Czym jest elastografia?

Elastografia, znana również jako sonoelastografia, to nowoczesne badanie, które stało się nieodłącznym elementem zaawansowanych aparatów do badania ultrasonograficznego. Warto poznać tę innowacyjną metodę oferowaną przez radiologów w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim.

Elastografia to rozwinięcie tradycyjnego badania USG, które wykorzystuje zmiany w twardości i elastyczności tkanek oraz narządów, co pozwala na różnicowanie między zmianami łagodnymi a potencjalnie złośliwymi. Metoda elastograficzna dzieli się na elastografię statyczną (sonoelastografię odkształceń względnych SE) i elastografię dynamiczną (sonoelastografię fali poprzecznej SWE). Podczas badania statycznego lekarz uciska głowicą badane miejsce, a komputer analizuje czas potrzebny do powrotu tkanki do pierwotnego kształtu, umożliwiając dokładną ocenę jej twardości. Z kolei w elastografii dynamicznej, dzięki pomiarowi prędkości rozchodzenia się fali w tkance, możliwe jest niezależne oszacowanie stopnia jej twardości bez konieczności uciskania.

Historia elastografii sięga 1991 roku, kiedy to została po raz pierwszy opisana na University of Texas Medical School w Houston, USA. Już w 1998 roku badacze z sukcesem wykorzystali tę metodę do określenia stopnia odkształcenia różnych tkanek w gruczole piersiowym u kobiet. Od tamtej pory elastografia dynamicznie się rozwija, stając się niezwykle wiarygodnym narzędziem diagnostycznym, powszechnie znanym jako "biopsja bezinwazyjna".

Zalety badania elastograficznego

Badanie elastograficzne jest szybkie i bezbolesne, trwające zwykle od 5 do 10 minut. Może być wykonywane jako uzupełnienie klasycznego badania USG, jeśli aparat do ultrasonografii posiada tę funkcję. Wyniki elastografii pozwalają uzyskać dużo bardziej precyzyjne informacje niż zwykłe badanie USG, a towarzyszące jej obrazy pomagają w wstępnej diagnostyce, różnicując guzy łagodne od potencjalnie złośliwych. To szczególnie istotne dla pacjentek z obfitą ilością tkanki gruczołowej w piersiach, młodszych wiekiem lub przyjmujących hormonalne leki antykoncepcyjne.

Zastosowanie elastografii

Elastografia piersi, jako nieinwazyjna metoda, znalazła szerokie zastosowanie w diagnostyce zmian nowotworowych w różnych narządach, takich jak wątroba, tarczyca, węzły chłonne itp. W Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim elastografię można wykorzystać nie tylko do diagnozy, ale również w monitorowaniu postępu leczenia i rozwoju choroby.

Nowoczesne aparaty USG w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim oferują także tzw. wieloparametryczne obrazowanie i ocenę zmian w piersiach, co dodatkowo podnosi skuteczność diagnostyki.

Przemyślana profilaktyka zdrowia

Wczesne wykrycie raka piersi jest kluczem do skutecznego leczenia. Dlatego warto skorzystać z nowoczesnych metod diagnostycznych oferowanych przez specjalistów w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Przynajmniej raz do roku zadbaj o siebie i wykonaj dokładne badanie elastograficzne piersi.

Zachowaj zdrowie i bezpieczeństwo dzięki elastografii piersi - skorzystaj z usług radiologów w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim - badanie elastograficzne przeprowadza u nas m.in. lek. Anna Ungier czy lek. Yauheniya Kalupakha.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Główna O Nas Lekarze Blog Kontakt

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim