logo

Elastografia wątroby czy fibroscan? - diagnostyka w Centrum Medycznym Aesthetic

Czym jest elastografia wątroby i czym różni się od Fibroscanu?

Fibroscan (Transient Elastography) to nieinwazyjna metoda badania patologii wątroby; zwana potocznie „biopsją bezigłową”. Metoda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe które rozchodzą się w wątrobie z odpowiednią prędkością w zależności od tego w jakim stopniu uszkodzenia jest miąższ tego narządu.

W przypadku zwłóknienia czy stłuszczenia wątroby, prędkość rozchodzenia się fali jest różna w porównaniu do tkanki zdrowej. Wynik badania podawany jest w kilopascalach. Badanie to jest wykorzystywane nie tylko do oceny stopnia zaawansowania choroby wątroby, ale także do badań tzw. przesiewowych mających na celu wykrycie patologii wątroby jeszcze w czasie, kiedy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Fibroscan jak wynika to z mechanizmu działania, jest w zasadzie badaniem elastograficznym wątroby, wykorzystującym metodę tzw. elastografii dynamicznej (SWE). Funkcję badania za pomocą elastografii dynamicznej mają też niektóre wysokiej klasy nowoczesne aparaty USG.

Metoda badania za pomocą Fibroscanu jest nie tylko bezpieczna, bezinwazyjna, zupełnie bezbolesna a co najważniejsze może być dowolnie często powtarzana. W porównaniu do innych badań (MR czy biopsja) jest jeszcze stosunkowo tania, szybka i możliwa do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych.

Obecnie jest to absolutny standard w badaniu i diagnostyce wątroby. Preferują ją wszystkie towarzystwa medyczne zajmujące się schorzeniami wątroby; jak European Association for the Study of the Liver, Asian Pacific Association for the Study of the Liver oraz Polska Grupa Ekspertów.

Badanie Fibroscanem przypomina badanie USG; aparat do wykonywania badania Fibroscan jest również podobny do aparatu USG, chociaż jest od niego dużo prostszy. Samo badanie trwa ok. 5-10 minut, pacjent może odczuwać delikatne wibracje w miejscu przyłożenia głowicy do ciała. Na badanie należy się zgłosić na czczo lub ok. 6 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu.

To w takim razie wykonywać Fibroscan czy USG z funkcją elastografii?

Jeżeli istnieje możliwość to zdecydowanie USG z funkcją elastografii dynamicznej (SWE- Sharewave Elastography).

Dlaczego?:

 1. Badanie USG z elastografią przeprowadza lekarz radiolog, w związku z czym jest możliwość uzyskania znacznie więcej informacji niż wykonując tylko Fibroscan.
 2. USG pozwala na ocenę wyglądu wątroby, jej echostruktury, kształtu, jednorodności i zarysów zewnętrznych.
 3. USG pozwala na wykrycie innych patologii jak torbiele, naczyniaki czy guzy.
 4. pozwala na ocenę krążenia wrotnego co ma znaczenie dla pacjentów z włóknieniem i marskością wątroby (ma funkcję Dopplera).
 5. Daje wiarygodne wyniki także u pacjentów otyłych i z wodobrzuszem.
 6. Za pomocą USG możemy ocenić w jednym czasie i w jednym badaniu stan innych narządów w jamie brzusznej.

A jakie są główne wskazania do badania wątroby za pomocą elastografii ?

 • wirusowe i autoimmunologiczne zapalenie wątroby
 • toksyczne uszkodzenie wątroby
 • polekowe uszkodzenie wątroby
 • alkoholowe uszkodzenie wątroby
 • stłuszczenie wątroby

Elastografia jest znakomitą i nowoczesną metodą diagnostyki wątroby.

Jeżeli masz wątpliwości czy warto/potrzeba to badanie wykonać u Ciebie, zapytaj radiologa w Aesthetic Centrum Medyczne w Gorzowie Wielkopolskim.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Główna O Nas Lekarze Blog Kontakt

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim