logo

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego - leczenie w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego to powszechna choroba, która powoduje nawracające stany zapalne, niegojącą się błonę bębenkową oraz jej perforację. Wpływa ono na ucho środkowe, a często także na komórki powietrzne wyrostka sutkowatego. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć dzieci są bardziej narażone na rozwinięcie tej choroby. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może mieć różny przebieg, w tym:

  1. Łagodny - nie towarzyszy mu wysięk ani aktywne zakażenie.
  2. Przewlekły z wysiękiem surowiczym.
  3. Przewlekły z wysiękiem ropnym.

Niektóre przypadki przewlekłego zapalenia ucha mogą wiązać się z występowaniem perlaka, co oznacza obecność łagodnej zmiany podobnej do guza, powiązanej z przewlekłym stanem zapalnym. W takich sytuacjach mówimy o zapaleniu perlakowym.

Przyczyny przewlekłego zapalenia ucha środkowego

Przyczyny przewlekłego zapalenia ucha środkowego mogą obejmować:

  • Nieleczone lub niewłaściwie leczone ostre zapalenie ucha środkowego.
  • Dysfunkcję trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza), spowodowaną stanem zapalnym górnych dróg oddechowych, co prowadzi do jej niedrożności.

Objawy przewlekłego zapalenia ucha środkowego

Objawy przewlekłego zapalenia ucha środkowego obejmują:

  • Niedosłuch.
  • Wysięk z ucha.
  • Zawroty głowy, które mogą wystąpić po dostaniu się wody do ucha, na przykład podczas kąpieli. Rozpoznanie choroby stawiane jest przez lekarza na podstawie rozmowy z pacjentem oraz badania ucha, zwanej badaniem otoskopowym. W niektórych przypadkach lekarz może skierować pacjenta na badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Leczenie przewlekłego zapalenia ucha środkowego

Dr n. med. Krzysztofa Sindrewicz w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim oferuje kompleksowe podejście do leczenia przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

W ramach leczenia stosuje się antybiotyki miejscowo, np. w postaci kropli, oraz ogólnoustrojowo, np. tabletek lub kapsułek. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny ucha. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne.

Jeśli szukasz skutecznego leczenia przewlekłego zapalenia ucha środkowego, skontaktuj się z nami już dziś. Aesthetic Centrum Medyczne w Gorzowie Wielkopolskim oferuje wysokiej jakości usługi otolaryngologiczne, zapewniając kompleksowe podejście i indywidualne leczenie.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Główna O Nas Lekarze Blog Kontakt

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim