logo

USG układu moczowego

USG układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest badaniem obrazowym całkowicie bezinwazyjnym, wykorzystującym w swojej istocie wiązkę fal ultradźwiękowych, która wysyłana przez głowicę aparatu ulega odbiciu od tkanek i narządów tworząc ich obraz na ekranie monitora. Głowicę aparatu USG przykłada się do skóry pacjenta nad obszarem badanym. Używa się specjalnego żelu, aby zwiększyć jakość obrazu poprzez eliminację powietrza między skórą a głowicą. Samo badanie trwa zwykle kilka - kilkanaście minut.

Kiedy wykonuje się USG układu moczowego?

Badanie USG układu moczowego jest często zalecane w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, takich jak kamica nerkowa, torbiele, czy problemy z gruczołem krokowym. Jest to również standardowa procedura w ocenie przyczyn bólu brzucha, problemów z oddawaniem moczu, czy w diagnozowaniu niewyjaśnionych zmian w badaniach laboratoryjnych. USG pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. W kontekście nerek, umożliwia ocenę ich położenia, kształtu, wielkości, a także stanu miąższu nerkowego. USG jest nieocenione w diagnozowaniu kamicy nerkowej, torbieli, guzów oraz ocenie zastoju moczu i stanu gruczołu krokowego u mężczyzn. Funkcja Dopplera w USG umożliwia dodatkowo ocenę przepływu krwi w tętnicach nerkowych.

Jak się przygotować do Badania USG?

Przygotowanie do USG układu moczowego obejmuje:

  • Spożywanie lekkostrawnych pokarmów dzień przed badaniem.
  • Unikanie pokarmów wzdymających.
  • Zachowanie postu kilka godzin przed badaniem.
  • Zgłoszenie się na badanie z pełnym pęcherzem moczowym.

Kto wykonuje USG układu moczowego?

Badanie USG układu moczowego może być wykonywane przez różnych specjalistów. Najczęściej USG układu moczowego wykonuje urolog lub radiolog. Urologowie, specjalizujący się w chorobach układu moczowego, często wykonują USG, aby dokładnie ocenić stan nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn także gruczołu krokowego. Z kolei radiolodzy, posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w interpretacji wyników USG, co czyni ich również kluczowymi specjalistami w diagnozowaniu schorzeń układu moczowego. Wybór specjalisty zależy od charakteru problemu zdrowotnego pacjenta oraz od dostępności i specjalizacji lekarzy w danej placówce medycznej.

Zapraszamy do urologa dr. Adama Kurpika w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Najnowsze artykuły

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

USG układu moczowego

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim