logo

Zapalenie układu moczowego (ZUM)

Zapalenie układu moczowego: Objawy, Leczenie i Zapobieganie

Zapalenie układu moczowego to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do urologa w Gorzowie. Zakażenia pęcherza i układu moczowego najczęściej są spowodowane drobnoustrojami, które wnikają przez przez cewkę moczową do pęcherza, namnażają się tam i wywołują stan zapalny. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego, chociaż bywa że drobnoustroje poprzez moczowód dostają się do nerek (jednej lub obu) i wywołują tam stan zapalny w postaci „odmiedniczkowego zapalenia nerek”. Pod względem częstotliwości występowania, na zakażenia w układzie moczowym cześciej zapadają kobiety - prawie 50 razy częściej niż mężczyźni. Sprzyja temu budowa anatomiczna i stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych. Czasami u kobiet zakażenie układu moczowego występuje kilkakrotnie w ciągu roku i wówczas jest to zwane nawracającym zakażeniem układu moczowego.

Przyczyny zapalenia układu moczowego

Najczęściej drobnoustrojem, który wywołuje stan chorobowy w układzie moczowym jest bakteria Escherichia coli (E. Coli) - czyli bakteria kałowa, występująca w jelicie grubym. Rzadko dochodzi do zainfekowania dróg moczowych innymi drobnoustrojami - zwykle wówczas, kiedy w układzie moczowym występują inne nieprawidłowości (kamica nerkowa, przerost prostaty, refluks pęcherzowo-moczowodowy, torbiele), czy wady rozwojowe.

Objawy zapalenia układu moczowego

Sama obecność bakterii w układzie moczowym wykazana w badaniu moczu, ale nie wywołująca stanu zapalnego (tzw. bakteriomocz bezobjawowy) nie wymaga leczenia. Zapalenie układu moczowego charakteryzuje się szeregiem objawów, w tym:

  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
  • Częste oddawanie moczu.
  • Bóle w podbrzuszu.
  • Zmiana koloru moczu na czwrony lub brunatny.
  • Podwyższona temperatura ciała (>38 st.).

Leczenie zapalenia układu moczowego

W przypadku podejrzenia zapalenia układu moczowego, konieczna jest konsultacja u urologa w Gorzowie. Lekarz, na podstawie objawów i badania moczu, postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Zwykle też skieruje na badanie moczu, w niektórych przypadkach z posiewem i wykonaniem antybiogramu, na który czeka się ok. 48 godzin. W niektórych przypadkach, wymagane może być przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak USG, urografia, czy tomografia komputerowa. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego, to leczenie polega na podawaniu antybiotyku działającego na E. Coli lub określonego na podstawie posiewu moczu i wykonania antybiogramu. Wskazane jest też aby dużo pić celem zwiększenia diurezy. Jeżeli doszło już do zakażenia nerek (gorączka, nudności, wymioty), zwykle stan pacjenta jest poważniejszy i wskazane jest leczenie szpitalne.

Zapobieganie zapaleniu układu moczowego

Aby uniknąć zapalenia układu moczowego, zaleca się:

  • Picie odpowiedniej ilości płynów (około 2 litrów dziennie).
  • Nie wstrzymywanie potrzeby oddawania moczu.
  • Zachowanie higieny okolic moczowo-płciowych.
  • Czasami, w przypadku kobiet, wskazana jest zmiana stosowanej metody antykoncepcji.

Zapraszamy do urologa dr. Adama Kurpika w Aesthetic Centrum Medycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Dbałość o higienę i zdrowy tryb życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania, a w razie wystąpienia objawów, szybkie rozpoznanie i leczenie pozwolą uniknąć poważniejszych powikłań.

Kontakt

ul. Mostowa 12, piętro 1
Gorzów Wielkopolski, 66-440

+48 797 457 737

info@cmaesthetic.pl

Godziny otwarcia rejestracji telefonicznej: 9:00 - 18:00

Menu

Specjalizacje

Badania

Najnowsze artykuły

Jak interpretować wyniki elastografii wątroby?

Neurochirurg dziecięcy - czym się zajmuje?

Copyright 2024 © Centrum Medyczne Aesthetic

Aesthetic Dent - stomatologia w Gorzowie Wielkopolskim